Çok Katlı Binalarda Suyun Eşit Dağılımının Sağlanması

Standart bataryalarda dakikadaki su akış miktarı (debi), basınç çoğaldıkça artar. Tersi yaşanınca, yani tesisat basıncı düşünce, debi de düşer. Mannesmann’ın FlowSmart® (basınç dengeleme) teknolojisi basınç kayıplarından veya ani basınç artışlarından kaynaklanan debi düzensizliklerine izin vermez.

 

Bu ürünler, su tasarrufu sağlanmasının yanı sıra suyun katlar arası eşit miktarda ve sabit akışlı olarak dağıtımına imkan tanır. Böylece 1-8 bar arası tesisat basınçlarda öngörülen debi hep sabit kalır. 

 

 

 

Şehir Temiz Su Şebekesinden Kaynaklanan Basınç Farklılıkları

 

Hızlı şehirleşmeyle birlikte her gün yeni binalar, evler, işyerleri şehir temiz su dağıtım şebekesinin yeni kullanıcıları arasına girmektedir. Şehir temiz su dağıtımdan sorumlu belediyeleri yeni yatırımlar yaparak altyapılarını iyileştirmekte, yeni temiz su dağıtım istasyonları ve pompaları kurmaktadırlar. Ancak çoğu kez bu istasyonlardan dağıtılan temiz suyun basıncı istenilenin altında veya çok üzerinde seyrettiğinden buradan oluşan olumsuzluklar binamızın temiz su hattına da yansımaktadır.

 

Bu nedenle aynı şehir şebekesi üzerinde bulunmanıza rağmen sizin dışınızda yapılan çalışmalar nedeniyle basınçlarınız artmış veya düşmüş olabilir. Gün içinde bölgesel kullanım yoğunluğuna göre ani basınç farklılıkları da yaşanabiliyor.   

 

Şehir temiz su şebekesinden beslenen bir işletmedeki su basıncı gece veya gündüz olmasına (gece şehrin genel su tüketimi daha az olduğundan basınç daha yüksektir), binanın bulunduğu semte, ilçeye, binanın tepede mi yoksa aşağıda mı olduğuna, ya da binanın kaç katlı olduğuna göre belirgin farklılıklar gösterir.

 

 

Çok Katlı Binalarda Oluşan Basınç Farklılıkları

 

Çok katlı binalarda temiz su hattında her üç katta bir yaklaşık 1 barlık basınç farkı açığa çıkar. Örneğin, bir otel işletmesinin 6. kattaki bir oda ölçülen temiz su hat basıncı 5 bar ise aynı binanın giriş katında 7 barlık bir su basıncı ölçülecektir. Aynı binada veya semtte olunmasına rağmen farklı katlardaki odalar ile aşağı veya yukarı mahalleler farklı şebeke basıncına maruz kalırlar.

 

 

 

 

FlowSmart® Debi Düzenleyiciler Katlar Arası Basınç Farklılıklarından Oluşan Sorunları Ortadan Kaldırır

 

Basınçtaki bu dengesizlikleri bertaraf edebilmek, kullanıcıya sabit bir su basıncı sağlamak amacıyla kullanılan musluk veya duşlarda FlowSmart® Debi Sabitleme Regülatörleri veya Akış Düzenleyicileri kullanılmalıdır. Bu debi düzenleyiciler şehir temiz su şebekesinden gelen yüksek su basıncını absorbe eder, basınç değişimlerinden etkilenmeden, giriş basınç değerini sürekli kontrol ederek lavabo musluğunda veya duş bataryasındaki debiyi istenilen seviyede sabit tutar.

 

Yüksek su basıncının bulunduğu işletmelerdeki lavabo ve duş bataryalarına bu donanımı sağlayarak hem konforlu bir su akışı temin edilmiş hem de su tüketiminden yaklaşık %50 tasarruf elde edilmiş olacaktır.

 

Bu debi düzenleyici regülatörlerle, yüksek katlı binalarda katlar arasındaki basınç farklılıklarından oluşan flaş dalgalanma sorunu da ortadan kalkacaktır. Yani üst katlarda az, alt katlarda ise çok su akması durumu yaşanmayacaktır. Böylece, tek kaynaktan beslenen çok dağılımlı su sistemlerindeki dengesiz dağılımlar, ortak kullanımlı su sistemlerinde oluşan problemli dağılımlar son bulur.


MANNESMANN KİMYA ve ARITMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.


Yakuplu Mh. 63. Sk. Eval Plaza No. 19/7
34550 Beylikdüzü, İstanbul


T. 0 212 875 81 27 / 0 212 876 49 77

F. 0 212 875 81 72

E. info@rcmannesmann.com.tr


Telif Hakkı © 2013 Site içerisinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları  MANNESMANN Kimya ve Arıtma Sanayi Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.

Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.

web tasarım

Mannesmann